Genel

Gürleyik Su Yürüyüşü

  • 11 Haziran 2017

Gürleyik köyü Eskişehir Mihalıççık ilçesine bağlı Eskişehir’e 123 km Ankara’ya 176 km uzaklığındadır.  Ankara’dan Beypazarı üzerinden Nallıhan varmadan Mihalıççık istikametinden ulaşılabilir. Köye girildiğinde girişte köy kahvesi, bakkal ve W.C. mevcuttur burada üst değişimi yapılabilir. Su yürüyüşünde gerekli ekipmanlar eldiven, uzun kollu tişört , şort yada uzun teflon pantolon, su ayakkabısı ve çorap (su kireçli)

Başlangıç yerinden itibaren tahta köprüye kadar büyük olarak 4 yüzme havuzu yeri var daha sonraki yerlerde balçık ve kaygan zemin mevcut. Takriben 3-4 saat suda kalınıyor. Son nokta suyun çıktığı kaynak üzeri beton ile kapatılmış durumda bu noktada yüzülebilir suya atlayış yapılabilir ve sarkıtlar görülebilir Müthiş bir yer. Araçla köy içinden bu noktaya ulaşım var.  Mihalıççık Belediyesinin almış olduğu karar gereği suyun içinden yapılan su yürüyüşlerinde kısıtlama vardır.  Doğal yaşamın yok edilmemesi adına uyulması zorunludur.

Dönüşte Emre Sultan köyündeki Yunus Emrenin hocası Taptuk Emre ziyaret edilebilir.  Nallıhan Kuş Cenneti yol üzerindedir. Başlangıç yerindeki tarihi değirmen gezilebilir hala aktif olarak kullanılmaktadır. Köyde 1750 yıllarından kalma tahıl ambarları ve 150 yıllık Hacı Halit Ağa konağı mevcuttur. Çay gürleyerek aktığından dolayı Gürleyik adını almıştır.

İnşallah HES buraya uğramaz. Gelen gruplar parkurun tamamını suyun içinden eskiden olduğu gibi yüreyerek doğal yaşamı ve canlıları yok etmezler ise , piknikçilerde çevreyi kirletmezler ise  çocuklarımız ve torunlarımız bu güzellikleri yaşayabilirler

10649430_10152645165014351_7992388250314818240_n