Genel

Beypazarı

  • 11 Haziran 2017

Ankara’nın  90 km batısında yer almaktadır. 700 rakıma sahiptir.

Osmanlı’da toprak rejimi ve askeri sisteminin bel kemiği olan Tımarlı Sipahi’lerinin merkezi olmuştur. Bölgedeki sipahi beyine  ticari ve ekonomik hayattan dolayı BEĞ BAZARI diye adlandırılmıştır.

hb_b_06192141_i-b

Roma döneminde tarihi büyük bir geçittir. Bilinen ilk adı Lagania (kaya doruğu ülkesi), Doğu Roma’da Anastasipolis’tir. Bizans döneminde piskoposluğun merkezidir. Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı hüküm sürmüştür.

Selçuklu’da İstanbul-Bağdat yolu üzerinde önemli bir yeri vardır. Osmanlı kurucusu Osman beyin dedesi Gazi Gündüzalp’ın mezarı Hırkatepe köyündendir.

Konakları ile ünlüdür 2-3 katlı, zeminleri taştan üst katlar ahşaptır. İskelet içine ahşap yada kerpiç doku sistemi uygulanır. En üst kısmında bulunan küçük bölüme Guşgana, Çantı denir.Bu bölüm evi büyütme ihtimali hemde yiyecekleri kuruturken ve muhafaza ederken kullanırlar. Evlerin bitişik olması sıcakkanlılığı ve samimiyeti ifade eder. Zemin katta ocak, yalak, ahır, samanlık ve kiler bulunur. Hayat kısmında demir kapılı mahzen bulunur. Merdiven başlarında MAMRAK denen ve depo olarak kullanılan bölümleri örten kapaklar bulunur. Sofa bölümünde mutfak ve tuvalet vardır kare yada dikdörtgen boyutlarındadır. Bahçeli evlerde sokak yönündeki duvar oldukça yüksektir. Beypazarı kurusu alınır.